Babeszjoza

Babeszjoza

Babeszjoza jest najbardziej znaną właścicelom chorobą odkleszczową występującą u psów, wywoływaną przez pierwotniaka Babesia canis. Przyjmuje się, że żeby doszło do zarażenia, kleszcz musi żerować na psie kilkanaście godzin. Może przebiegać w postaci od bezobjawowej do ciężkiej i powikłanej. Po przedostaniu się do organizmu gospodarza, postacie potomne pierwotniaka atakują krwinki czerwone, w których wnętrzu przekształcają się w kolejne stadia rozwojowe. Ostatnie, opuszczając erytrocyty, doprowadzają do ich uszkodzenia i rozpadnięcia się. Taki cykl może powtarzać się wielokrotnie. Przebieg choroby zaostrza się, kiedy organizm psa zaczyna rozpoznawać zarażone krwinki i zaczyna je sam niszczyć, doprowadzając do znacznego pogorszenia objawów.

Zazwyczaj pierwszymi objawami, które zauważa właściciel jest osowiałość psa, apatia, podwyższona temperatura ciała i utrata apetytu. Bardziej charakterystycznym objawem jest zmiana zabarwienia moczu na herbaciany lub pomarańczowy, bladość lub nawet zażółcenie spojówek oczu, wewnętrznej strony fafli i pozostałych błon śluzowych.

Co się dzieje w organiźmie zarażonego psa? Poza rozpadem krwinek czerwonych związanym z rozwojem pierwotniaka i autoagresją ze strony organizmu, o której wspominaliśmy, dochodzi do obciążenia narządów wewnętrznych, w szczególności wątroby i nerek, dlatego podwójnie ważne przy diagnozowaniu choroby jest dla nas badanie krwi. Może również dochodzić do zaburzeń krzepnięcia krwi, zaburzeń oddychania, a nawet zapalenia trzustki i mięśnia sercowego.
Leczenie obejmuje podanie preparatu działającego bójczo na pierwotniaki Babeszji i leczeniu objawowym, zależnie od występujących objawów i samopoczucia naszego zwierzaka. Leczenie wcześnie wykrytej choroby może trwać kilka dni i zakończyć się pełnym wyzdrowieniem. Im późniejsze rozpoznanie tym dłuższe leczenie i gorsze powikłania, mogące prowadzić nawet do śmierci naszego pupila.

Człowiek nie jest w stanie zarazić się babeszjozą od psa. W Polsce u ludzi notowane są pojedyncze przypadki chorób przebiegających o podobnych objawach, natomiast odpowiedzialne są za nie inne pierwotniaki – Babesia microti lub Babesia divergens.

Leave a reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *