Przed kupieniem zwierzaka

Przed kupieniem zwierzaka

Niezależnie skąd chcemy kupić lub adoptować zwierzaka, powinniśmy zawsze zwrócić uwagę na kilka rzeczy:
1. Przede wszystkim przed kupnem poczytajmy na temat wybranego przez nas gatunku. Jakich warunków wymaga, co je, jakiej potrzebuje pielęgnacji? Niestety sprzedawca zwierzaka nie zawsze jest w stanie nam udzielić prawidłowych informacji.
2. Jak wygląda miejsce, z którego pochodzi nasz przyszły pupil? Czy jest czyste i zadbane, przystosowane do potrzeb gatunku, który wybraliśmy? Czy coś nie wzbudza naszych podejrzeń?
3. Przyjrzyjmy się wybranemu zwierzakowi. Obejrzyjmy dokładnie pyszczek, oczka, futerko i łapki. Zwróćmy uwagę, czy na skórze nie ma strupków i łupieżu. Jak się zachowuje? Jest radosne, aktywne, czy raczej ospałe i smutne? Jak zachowuje się jego towarzystwo?
4. Warto zadać pytanie o pochodzenie rodziców i o występujące w rodzinie choroby (wnętrostwo, dysplazje stawów, wady zgryzu, alergie).
5. Pytajmy również o to, co nasz podopieczny dostawał dotychczas do jedzenia – powinniśmy stopniowo zmieniać dietę zwierzęcia, aby uniknąć problemów z układem pokarmowym.
6. Czy u zwierzaka stosowano jakąś profilaktykę(szczepienia, odrobaczanie)? Czy był już oglądany przez lekarza weterynarii? Czy miał jakieś problemy, o których powinniśmy wiedzieć? Czy posiada swoją dokumentację (książeczkę zdrowia, paszport), chip, czy jest wpisany już do bazy zwierząt, czy może nowy właściciel musi sam go zarejestrować lub przerejestrować z danych hodowcy na własne?
Pamiętajmy, że zmiana miejsca i otoczenia wiąże się z dużym stresem, szczególnie dla maluchów świeżo odłączonych od rodzeństwa i matki. Może to oznaczać chowanie się po kątach, nieufność, problemy jelitowe, popiskiwanie, utratę apetytu, czy osłabienie odporności. Uzbrójmy się w cierpliwość.
Po przywiezieniu nowego domownika, zachęcamy do wizyty u lekarza weterynarii w celu dokonania pierwszych oględzin, ustalenia programu szczepień i ogólnej profilaktyki.

Leave a reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *